مقالات, موبایل

شرکت هایی که برای موبایل دلار دولتی گرفته اند |فروشگاه اینترنتی آی تی پخش

dolar 1 شرکت هایی که برای موبایل دلار دولتی گرفته اند |فروشگاه اینترنتی آی تی پخش

پس از انتشار لیست دریافت کنندگان ارز دولتی و زمانی که مشخص شد برخی با دریافت دلار ۴۲۰۰ تومانی، کالاها را با ارز آزاد فروخته‌ اند، مسیر شفاف‌ سازی تا اندازه‌ ای هموار شد. با این حال ظاهرا برخی معتقدند این اقدام وزیر ارتباطات خوب نبوده و باید مصالح کشوری را در نظر می گرفت.

با پخش نام های شرکت‌ ها حتی علت گرانی گوشی‌ ها نیز معلوم شد؛ برخی از وارد کنندگان و یا حتی شرکت هایی که به صورت غیر مرتبط با آی تی کالا وارد نموده اند در عین دریافت دلار ۴۲۰۰ تومانی، گران شدن دلا و یورو را بهانه کرده  با انتشار این لیست، مشخص شد بسیاری از شرکت‌ هایی که دلار ۴۲۰۰ تومانی برای واردات دریافت کرده‌ اند، نه تنها هنوز تمامی ارز اختصاص‌ یافته را هزینه‌ واردات نکرده‌ اند.  با افزایش نرخ آزاد ارز، قیمت‌ کالاها را افزایش داده و بعضا با دلار 9۰۰۰ تومانی محاسبه کرده و فروخته‌ اند.

وزارت ارتباطات لیست شرکت‌ هایی که به آن‌ ها دلار ۴۲۰۰ تومانی برای واردات گوشی تلفن همراه تخصیص یافته است را منتشر کرد. انتشار لیست واردکنندگان با ارز دولتی از جایی شروع شد که تعدادی از کسبه و فروشندگان موبایل و تبلت در تهران، نسبت به نوسانات نرخ ارز اعتراض کردند و در ادامه محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حالی که این موضوع را پیش بینی می نمود، اقدام به انتشار لیست ارز بگیران دولتی نمود.

لیست اعلامی از سوی وزیر ارتباطات نیز اسامی افرادی بود که تخصیص ارز داشتند و تامین ارز آن‌ ها صورت نگرفته بود. همچنین اقدام شفاف‌ سازی مورد حمایت مردم قرار گرفت و روز گذشته محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن مخالفت با این اقدام وزیر ارتباطات، اظهار کرد: بانک مرکزی اسامی افرادی را که دلار ۴۲۰۰ تومانی به آن‌ ها داده شده است، در اختیار دارد و وزارت صنعت نمی‌ تواند ثبت سفارش‌ شدگان را افشا کند زیرا مشکلات به بخش خصوصی وارد خواهد شد. شریعتمداری افزود بنابراین با استفاده از نیروی عقل خدادادی، تصمیماتی خواهیم گرفت که به صلاح اقتصاد باشد.

شرکت هایی که برای واردات آیفون دلار ۴۲۰۰ دولتی گرفته اند

محمود نوابی رییس سازمان حمایت مصرف‌ کنندگان و تولیدکنندگان عنوان کرد: طبق دستور رییس ‌جمهوری لیست کالاهایی که با دلار ۴۲۰۰ تومان وارد شده‌ اند، به محض اعلام بانک مرکزی در سامانه ۱۲۴ (www.124.ir) سازمان حمایت قرار می‌ گیرد تا مردم این لیست را مشاهده و در صورت مغایرت و گرانی، موارد را به سازمان اعلام کنند.

این اقدام وزیر ارتباطات که به نوعی روشنگری و شفاف‌ سازی به شمار می‌ آمد، مورد توجه سازمان‌ حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز قرار گرفت.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات حتی اسم یکی از شرکت‌ هایی که گوشی‌ های آیفون را دو میلیون تومان گران‌ تر از معمول فروخته بود، اعلام کرد.

برخی از مسئولین نیز با اعلام اسامی افرادی که دلار ۴۲۰۰ تومانی گرفته و کالا وارد کرده‌ اند، مخالف نیستند و گفته اند که موافق دریافت این اسامی از سوی نهادهای نظارتی می باشند، اما نکته اینجاست که هر یک از انواع ارز، هزینه مبادله متفاوتی دارد و قیمت تمام شده آن را نیز باید بر این مبنا محاسبه گردد.

این روند باید یک بار برای همیشه به اتمام برسد و شفاف‌ سازی‌های لازم انجام شود چون این شفاف‌ سازی‌ ها به رشد اقتصادی کشور کمک می‌ کند. از دستگاه قضا انتظار می رود نسبت به انتشار لیست ارز بگیران در وزارتخانه متبوع خود اقدام کنند. از سوی دیگر محمدجواد آذری جهرمی طی بر لزوم شناسایی ارزبگیران تصریح نمود و گفت برخی برای انتشار لیست ارز بگیران بهانه‌ هایی می‌ آورند که به هیچ وجه قابل قبول نیست (برخی برای انتشار لیست ارز بگیران بهانه‌ های واهی می آورند/ مردم تحمل فساد را ندارند!).

آذری جهرمی که به عنوان یکی از بازوهای اجرایی طرح رجیستری (ثبت شناسه تلفن همراه) به مقابله با قاچاق گوشی رفته است، همچنین در پیامی نوشت: با ایمان قلبی که بر پایه عقل خدادادی است، می‌ گویم فساد، موریانه و عامل بی‌ ثباتی اقتصاد کشور است. بخش خصوصی پاکدست از انتشار لیست دلار بگیران حمایت کرده و خواهد کرد؛ باید به جنگ اقتصاد رانتی رفت. در این شرایط امروز فهرست کالاهای دریافت‌ کننده ارز رسمی به تفکیک افراد و شرکت‌ ها از سوی بانک مرکزی منتشر شد.

 

حتی یکی از انتقاداتی که در این زمینه وجود داشت، عدم نظارت بر این فضا و نبود اطلاع‌ رسانی و روندی شفاف در اعطای ارز بود که به نوعی راه را برای سوجویان و شرکت‌ هایی که صرفا منافع خود را می‌ بینند، باز کرده بود تا کالاهای آی‌ تی و گوشی‌ های موبایل را به چند برابر قیمت بفروشند. مخالفت با انتشار لیست ارز بگیران در حالی بود که به گفته کارشناسان با توجه به گرانی‌ های بعضا افسارگسیخته‌ در برخی از کالاها از جمله گوشی همراه، انتظار می‌ رفت این اتفاق زودتر بیفتد.

طبق اعلام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، از ابتدای سال ۹۷ تا ۲۹ خردادماه، به ۴۰ شرکت وارد کننده گوشی تلفن همراه، ارز دولتی تخصیص داده شده است که ۳۰ شرکت از این فهرست با بخشی از ارز تخصیص داده شده اقدام به واردات گوشی تلفن همراه کرده اند. انتشار این فهرست، موضوعات جالبی را مطرح می‌کند که در ادامه باهمدیگر آن را کمی بررسی می کنیم.
وزیر ارتباطات  با اعلام این که برخی وارد کنندگان  موبایل ، ارز دولتی را  به جای واردات گوشی، در بازار آزاد فروخته اند ، دست به افشاگری بزند . در روزهای اخیر شرایط پر التهابی را  در بازار موبایل شاهد بودیم. این وضعیت از افزایش 30 تا 40 درصدی قیمت گوشی گرفته تا اعتراض کسبه بازار تلفن همراه به وضع موجود ، نهایتا باعث شد تا  جهرمی همچنین طبق قولی که برای انتشار فهرست دریافت کنندگان ارز دولتی برای واردات  موبایل داده بود در واپسین  ساعات روز یک شنبه  این فهرست را منتشر کرد .

اولین نامی که در لیست وجود دارد نام شرکت نودیس پرداز است که در صدر فهرست به چشم می‌خورد و مبلغی بیش از 26.55 میلیون یورو ارز دولتی به او تعلق گرفته است. اطلاعات دقیقی از پیشینه کاری مدیر این شرکت در دسترس نیست.

پیشینه ها و سوابق مختلف و بعضا غیر واقعی در خصوص این شرکت وجو دارد البته اطلاعات حاکی از این است که این شرکت از سال 87 در زمینه‌های مختلف حوزه ICTT فعالیت می‌کند اما نکته قابل توجه در فعالیت این شرکت، این است که تنها یک ماه از زمان صدور مجوز واردات موبایل به آن می‌گذرد. اعطای این مجوز در بحبوحه بازار ارز و بعد دریافت بیشترین مقدار ارز (حدودا روزی یک میلیون یورو) شبهات زیادی را درباره دستان پشت پرده شرکت مذکور باقی می‌گذارد که البته واقعا نمی توان به درستی تمام این اطلاعات توجه نمود زیرا در این شرایط دروغ پردازی های زیادی ممکن است رخ دهد.
می توان با تحلیل رفتارهای برخی شرکت ها و علی الخصوص بعد از نگاهی به سایت فروشگاه نودیس پرداز می توان فهمید که با وجود دریافت این مبلغ هنگفت، همچنان هیچ کدام از مدل‌های گوشی در آن موجود نیست و همگی تگ ناموجود خورده‌اند البته طبق گفته بسیاری از فعالان این صنف و ادامه فهرست منتشر شده، بسیاری از کالاها در گمرک مانده و هنوز همگی ترخیص نشده‌اند.

البته بسیار سخت است تا چنین حجمی از اینگونه معاملات را به راحتی مدیریت نمود. همچنین بعید به نظر می‌رسد که تمامی کالاهای وارد شده توسط این شرکت، پشت در گمرک مانده باشد.نام دومی که در این فهرست به چشم می‌خورد هم متعلق به شرکت هماهنگ پردازش هوشمند است که بازهم با ورود به سایت این شرکت (فروشگاه اینترنتی متعلق آن) با موجود نبودن تمامی مدل‌ها مواجه می‌شویم. شرکت مدیا پردازش منطقه آزاد نیز که پیش‌تر در گفت وگوی خود اظهار کرده بود بازار واردات خراب شده نیز در فهرست منتشر شده، رتبه سوم را دارد که بیش از 20 میلیون یورو ارز دولتی به آن ها داده شده است. فروشگاه اینترنتی رسمی که در سایت قانونی این شرکت نیز وجود دارد، بازهم هیچ مدلی از موبایل‌ها را برای خرید ندارد!

این شرکت با فروشگاه اینترنتی دیجی کالا مشارکت قوی دارد و با این که تا چند روز قبل تمامی موبایل‌های عرضه شده توسط مدیا پردازش در دیجی کالا قابل خرید بود ولی از چند روز قبل بسیاری از مدل‌ها از جمله آیفون‌های مختلف با وجود داشتن قیمت در صفحه اصلی فروشگاه، ناموجود اعلام می‌شوند.

اسامی دیگری نیز در این لیست منتشر شده وجود دارد. شرکت پارس سام تل قشم که چیزی بیش از 188 میلیون ارز دولتی به او تعلق گرفته هم به همین منوال است و با نگاهی به سایت این مجموعه، شاهد اتمام موجودی تمامی گوشی‌های این شرکت هستیم.

نام دیگری در این لیست وجود دارد. شرکت تحلیل گران هوشمند امید (تتاتل) نیز که خود را نماینده رسمی واردات محصولات اپل معرفی می‌کند، کمی بیش از 1000 هزار یورو ارز دولتی گرفته که با این مقدار قاعدتا توانسته در نهایت 100 تا 200 موبایل آیفون (اگر موارد دیگر اپل را در نظر نگیریم) وارد کند که این مقدار واردات برای یک شرکت کمی تا قسمتی غیرمنطقی است. احتمالا اگر این فهرست را تا انتها پیش برویم با موارد مشابه متعددی مواجه می‌شویم و بسیاری از فروشگاه‌های اینترنتی نظیر دیجی‌کالا و مقداد آی‌تی هم بیشتر موبایل‌های خود را با برچسب اتمام موجودی همراه کرده‌اند.

اپل می گوید تمام سیستم به گونه ای بهینه شده که آی مک پرو حالا با استفاده از قطعاتی یکسان، عملکردی بهتر نسبت به ورک استیشن های شخصی سازی شده دارد. ضمناً ساکنین کوپرتینو معتقدند ساخت ورک استیشنی با مشخصات قابل مقایسه، در نهایت هزینه بیشتری نسبت به آی مک پرو روی دست تان خواهد گذاشت.

با نگاهی به اسامی انتهای فهرست داشته باشیم با موارد جالبی مواجه می‌شویم. به عنوان مثال شرکت آخر این فهرست به نام شرکت مهندسی بازرگانی طنین انداز شهر پاک که تنها 8000 یورو ارز دولتی به او تعلق گرفته (معادل هشت عدد دستگاه آیفون ایکس) طبق گفته سایت خودش،  واردکننده رسمی گوشی‌های Gfive است که سهم بسیار ناچیزی در بازار ایران دارد و اصولا در هیچ سایت و فروشگاهی هم برای فروش پیدا نمی‌شود.

 

راهکارهای ضربتی دولت
وزیر ارتباطات در یک گفتگوی خبری در شامگاه یک شنبه و در گفت و گو با شبکه خبر از اتخاذ تدابیر فوری برای کنترل قیمت گوشی و شفاف ‌سازی در بازار خبر داد و گفت: در راستای استیفای حقوق مصرف کنندگان، امکانی فراهم شده است تا خریداران گوشی بتوانند از طریق سامانه ای،  نوع ارز وارداتی گوشی را استعلام بگیرند .وی افزود : در این راستا  از طریق سامانه همتا با شماره‌گیری کد دستوری #7777* امکانی ایجاد شده است که مردم می ‌توانند با استعلام شماره موبایل مطلع شوند که این گوشی با استفاده از دلار ۴۲۰۰ تومانی وارد شده یا خیر و اگر گوشی را با قیمت نجومی خریداری کردند از طریق تعزیرات پیگیری کنند که چرا کالا با قیمت گران‌تر فروخته شده است.

وزیر ارتباط اعلام داشت که اقدام بعدی، مقابله با فساد است که از طریق کارگروه پروژه ثبت شناسه تلفن همراه متشکل از وزارت اطلاعات، وزارت صنعت، معدن و تجارت، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، وزارت اقتصاد و دارایی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، درباره شرکت‌هایی که ارز واردات گرفته‌اند، نحوه ارائه به شبکه توزیع بررسی و تخلفات احتمالی برای برخورد و رسیدگی به مراجع قضایی ارجاع می شود.

 شناسایی گران فروشان
شخص دیگری که بسیار در امر مبارزه با گران فروشی تلاش نمود معاون آقای جهرمی بود. حسین فلاح جوشقانی معاون وزیر ارتباطات نیز در گفت وگو با  مهر، از تشکیل کمیته رجیستری برای گران فروشی رخ داده در بازار موبایل وبررسی  راهکار های حل این مشکلات خبر داد وافزود :  در این راستا تمهیداتی اندیشیده می شود تا گوشی هایی که با ارز دولتی (۴۲۰۰ تومان) وارد کشور شده اند بر همان مبنای قیمت مشخص، به دست مردم برسدو گران فروشان موبایل  نیز شناسایی شوند.

آذری جهرمی با اشاره به انتشار فهرست شرکت هایی که از ابتدای امسال تاکنون ارز دولتی دریافت کرده اند، از سوی وزارت ارتباطات، خاطرنشان کرد: متاسفانه با وجودی که گوشی با دلار ۴۲۰۰ تومانی وارد کشور شده است اما عده ای سودجو از شرایط اقتصادی کشور سوءاستفاده می کنند و گوشی را بیش از دوبرابر قیمت به مردم می فروشندیا ارز را باقیمت آزاد در بازار به فروش می رسانند .

وزیر ارتباطات با اشاره به برنامه های در دست اقدام برای حل مشکل هرج و مرج در بازار تلفن همراه به دلیل افزایش بیش از دو برابری نرخ گوشی طی روزهای اخیر اظهار کرد: با آن که موضوع تنظیم بازار خرید و فروش گوشی های موبایل در حیطه اختیارات وزارت ارتباطات نیست اما به دلیل آن که این وزارتخانه متولی طرح رجیستری گوشی های موبایل وارداتی است، در زمینه افزایش نرخ گوشی نیز همزمان با وزارتخانه های صنعت و اقتصاد ورود کرده است.
گوشی 6 میلیونی، 11 میلیون تومان!

برای مثال یک گوشی هزار دلاری وقتی با ارز ۴۲۰۰۰ تومانی وارد کشور می شود با محاسبه عوارض و سود واردکننده و توزیع کننده، باید حدود شش میلیون تومان نرخ گذاری شود اما متاسفانه شاهد هستیم که این گوشی هم اکنون در بازار حدود ۱۱ تا ۱۲ میلیون تومان قیمت داده می شود.
هم چنین مدیران نظارتی کشور بر لزوم شفاف سازی در این بازار تاکید کردند و با بیان این که دستگاه های نظارتی نیز به این موضوع ورود کرده اند، ادامه داد: اگرچه افزایش نرخ ارز و تاثیر آن در اقتصاد کشور، یک واقعیت است اما هم اکنون به عاملی برای سوءاستفاده برخی تبدیل شده است.

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی افزود: به شرکت های واردکننده گوشی موبایل از ابتدای امسال تاکنون ۲۲۰۰ میلیون یورو ارز تخصیص داده شده است که تا کنون ۳۰ شرکت حدود ۶۰۰ هزار گوشی به ارزش ۷۵ میلیون یورو را وارد بازار کرده اند. برآوردها نشان می دهد که این تعداد گوشی پاسخگوی نیاز متقاضیان است و نباید قیمت گوشی ظرف چند روز دو برابر شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *